مهمترین تفاوت های چاپ افست و چاپ دیجیتال

مهمترین تفاوت‌های چاپ افست با چاپ دیجیتال که باید بدانید

Text Box: آنچه در این مقاله خواهید خواند:
چاپ افست چیست | چاپ دیجیتال چیست | مزایا و معایب چاپ افست | مزایا و معایب چاپ دیجیتال

۵ / ۵ ( 4 امتیاز )

 

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست در چیست؟

مگر چاپ با چاپ فرق میکند.اگر میخواهید پاسخ این سوال را بدانید ، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

شاید شما هم اگر قرار باشد یک سری محصول چاپی مثل کاتالوگ و بروشور یا کارت ویزیت یا تراکت و پوستر و یا حتی بسته بندی را انجام دهید ، حتما در هنگام چاپ با حرف هایی مثل اینکه ، این چاپ ها را بصورت دیجیتال بزنید یا افست برخورد کرده اید و سوال اینجاست ، کدام یک کیفیت بهتری برای چاپ دارند.

اینکه چه مواقع باید از چاپ افست و چه زمانی از چاپ دیجیتال استفاده کنید ، فقط دغدغه شما نیست. خیلی از افراد نیز با این مشکل مواجه شده اند. بهتر است بگوییم که اغلب برای کارهای فوری که زمان بسیار مهم است و تیراژ چاپ کمتر است، از چاپ دیجیتال و برای کارهای با تیراژ بالا و همراه با کیفیت فوق العاده از چاپ افست استفاده می شود.

در این مقاله می خواهیم در مورد ویژگی های مهم مثل قیمت، کاربرد ها، تفاوت ها، معایب، مزایا و سرعت در چاپ افست و دیجیتال به طور کامل صحبت کنیم.
با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا شما را با بیش از 10 مورد از مهمترین تفاوت های بین چاپ دجیتال و چاپ افست آشنا کنیم.

چاپ افست چیست؟

 در بیان کلی اُفست یک سیستم چاپ است که امروزه به طور بسیار گسترده برای چاپ انواع بروشور ، کاتالوگ ، پوستر ، کارت ویزیت فرم های عمومی و خلاصه هر چیزی که قرار است بر روی کاغذ و با تیراژ و کیفیت بالا چاپ شود مورد استفاده قرار می‌گیرد .

 در چاپ اُفست از سیستم رنگی CMYK ) Cyan , Magenta , Yellow , blacK ) استفاده می کنند و رنگها به صورت جدا گانه بر روی کاغذ چاپ می‌شوند. دستگاه‌های چاپ افست با توجه به مدل و قیمت آنها بین ۱ تا ۵ ستون رنگ دارند . در زیر تصویر شماتیک یک دستگاه چاپ افست با ۴ ستون رنگ نمایش داده شده که به دستگاه ۴ رنگ هم‌زمان معروف هستند .

چاپ افست

چاپ افست، یا همان چاپ به روش لیتوگرافی، رایج ترین روش چاپ کارها با تیراژ بالا ست که مناسب چاپ برای تراکت، بروشور، کارت وزیت و یا کاتالوگ می باشد.

روش کار چاپ افست به چه صورت است ؟ 

در فناوری چاپ افست از ورقه های آلومینیومی به نام زینک یا پلیت استفاده می کنند  که این صفحات وظیفه انتقال تصویر روی روکش لاستیکی را دارند. . هر زینک از یک رنگ پشتیبانی می کند . هر زینک از یک رنگ پشتیبانی می کند و همان را به صورت چرخشی روی برگه های کاغذ چاپ می نمایند.

نحوه کار چاپ افست

چاپ دیجیتال چیست؟

برخلاف چاپ افست ، در چاپ دیجیتال از زینک استفاده نمی کنند، اما در عوض از چیزهایی مثل تونر یا جوهر مایع استفاده می کنند.

زمانی که تعداد چاپ شما زیاد نیست، استفاده از چاپ دیجیتال منطقی تر به نظر می رسد. مثلا وقتی که می خواهید 20 عدد کارت دعوت یا 100 عدد تراکت یا پوستر چاپ کنید، بهترین کار این است که از چاپ دیجیتال به جای چاپ افست استفاده کنید.

یکی دیگر از مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست ، تغییر نوشته ها در هر عدد چاپ است. زمانی که هر قسمت از کار نیاز به درج نام یا ادرس مخصوص به خودش را داشته باشد، استفاده از چاپ دیجیتال ، میتواند تنها راهکار موجود باشد. مثلا زمانی که میخواهید روی هر دعوتنامه اسم شخص خاصی را بنویسید، این کار از عهده چاپ افست برنمی آید و بهترین کار استفاده از چاپ دیجیتال است.

چاپ-دیجیتال-و-چاپ-افست

نکات مهم در مورد چاپ دیجیتال و چاپ افست

اگرچه کیفیت چاپ افست به شدت نسبت به چاپ دیجیتال بالاتر است، ولی گاهی ممکن است افراد نیازی به چاپ های 200 عددی یا بیشتر ندارند و به همین دلیل، ما برای چاپ های با تیراژ کمتر، استفاده از چاپ دیجیتال را پیشنهاد می کنیم.

در چاپ به روش دیجیتال، مراحل زمان بر چاپ افست وجود ندارد و یکی از آسان ترین روش های چاپ ، چاپ دیجیتال است که جوهر به طور مستقیم بر روی سطح کاغذ منتقل میشود. به زبان ساده تر می توان چاپ دیجیتال را همان پرینت خودمان نامید که توسط چاپگر های لیزری یا پرینتر های جوهر افشان چاپ می شوند.

مزایا و معایب چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست

اگر شما بخواهید چاپ بروشور، چاپ کارت ویزیت و چاپ تراکت و یا پوسترهای چاپ شده و چاپ کاتالوگ داشته باشید، می‌توانید با استفاده از چاپگرهای چاپی، چاپ دیجیتال یا چاپ افست کار خود را پیش ببرید. هر دو روش نتایجی با کیفیت بالا را ارائه می دهند، به طوری که شما می توانید از تفاوت بین دو تکنیک که هر یک مزایای خود راداراست ، در نهایت تصمیم بگیرید و به یکی  از دو انتخاب دست بزنید. گرچه سلایق فردی نقش مهمی دارند، اما با دانستن تفاوت های بین چاپ دیجیتال و افست می توانید تصمیم عاقلانه تری برای انتخاب چاپ خود بگیرید.

مزایا-و-معایب-چاپ-افست

مزایا و معایب چاپ افست لیتوگرافی

1.       هزینه پایین چاپ افست نسبت به چاپ دیجیتال

هنگام انتخاب، اغلب هزینه هر کدام از گزینه ها در گزینش آنها بسیار موثر است پس در انتخاب این دو فرآیند چاپ، هزینه نقش مهمی ایفا می‌کند. یکی از بزرگترین مزایای چاپ افست لیتوگرافی این است که پس از راه اندازی، هزینه چاپ صفحه بسیار کم است. اگر چه سیستم نیاز بیشتری به زمان دارد تا آماده شود زیرا زمانی که صفحات چاپی در محل قرار گیرند و مطبوعات آماده اجرا باشند، صفحات شما در یک لحظه ای از خط تولید خارج می شود.

2.      قدرت بیشتر برای انتخاب کاغذ

انعطاف پذیری فرآیند لیتو افست اجازه می دهد انواع مختلف کاغذ برای تولید محصولات چاپ شده استفاده شود. شما می توانید از انواع مواد پوشش داده شده و همچنین بدون پوشش و بازیافتی انتخاب خود را داشته باشید. از کارت ضخیم، برجسته یا کاغذ سبک و ظریف، می توانید مواد مورد نظر خود را برای پروژه انتخاب کنید.

 • گزینه های رنگ بیشتر

علاوه بر چاپ چهار رنگ چاپ افست، رنگ پنتون را می توان مورد استفاده قرار داد.  اگر رنگی خاص برای چاپ لوگو مورد نظرتان نقش حیاتی دارد ، بهترین انتخاب چاپ افست لیتوگرافی است. دقت رنگ و کیفیت چاپ بالایی را از این نوع چاپ انتظار داشته باشد.

4.     ابعاد کاغذ بیشتر

هنگام استفاده از فرآیند چاپ افست، می توان از ورق های بزرگتر استفاده کرد. این مزیت  کمک می کند تا حداکثر تعداد مواردی را که می توان در هر صفحه چاپ کرد، به سرعت روندی افزایشی بیابد و در نتیجه ، کاهش هزینه های چاپ را به دنبال داشته باشد،همچنین اجازه می دهد تا کاغذهای بزرگتر مانند پوستر A1 و نمودار قابل چاپ بشود.

تعدادی دیگر از مزایای چاپ افست

 • تعداد زیاد را می‌تواند با هزینه‌ی بهینه چاپ کند.
 • هرقدر بیشتر چاپ کند، قیمت هر برگه پایین‌ تر می‌افتد.
 • انواع مختلفی از کاغذها را می‌تواند مورد استفاده قرار دهد.
 • جوهرهای مخصوص و سفارشی نظیر رنگ‌‎های متالیک و پانتون برای آن موجود هستند.
 • بالاترین کیفیت ممکن را به همراه بیشترین جزئیات و وفاداری به واقعیت دارد.
 • می توان از انواع متنوعی از کاغذها برای چاپ استفاده کرد.
 • امکان چاپ با تیراژ بالا و هزینه پایین وجود دارد.
 • در این روش، علاوه بر سیستم ۴ رنگ (CMYK) می توان از رنگهای اضافه هم استفاده کرد.

معایب چاپ افست

 • جهت کارهای با تیراژ پایین مقرون به صرفه نمی باشد.
 • از آن جا که باید زینک تهیه شود، زمان بر است.
 • زمانی که اپراتور اطلاعات را برای دستگاه چاپ تعریف می کند و دستگاه شروع به کار می کند، امکان تغییر اطلاعات وجود ندارد و تا پایان کار، اطلاعات به طور یکسان چاپ می شود.
مزایا و معایب چاپ دیجیتال

 

مزایا و معایب چاپ دیجیتال

1.       زمانهای سریع چرخش در چاپ دیجیتال

یکی از دلایل اصلی استفاده از چاپ دیجیتال، آن است که  تکنیک های سریعی را ارائه می دهد. نسخه چاپی دیجیتال می تواند در فواصل زمانی کوتاه تنظیم شود بدون اینکه نیازی به چاپ صفحه چاپی باشد.این امر به شما امکان می دهد تا سریعا  طراحی را پایان دهید و مرحله چاپ را شروع کنید. اگر شما عجله دارید که بروشور خود را بفرستید، آگهی ها یا کتاب ها را از چاپگرها بردارید، این روند مناسبی برای پیشبرد کارتان است.

2.      اصلاح و تغییر در چاپ دیجیتال

با چاپ دیجیتال، می توانید ابتدا و یا در هر مرحله که بخواهید، کار  را اصلاح و سپس چاپ کنید، و این نهایی ترین نسخه چاپی کارتان باشد و پس از آن پروژه مورد نظر تان توسط مشتری و تیم طراحی بررسی شود. حتی اگر کار خود را با چاپ افست، انجام میدهید، قبل از ارایه آخرین نسخه ،به خصوص در مورد آثار هنری که طراحی و تثبیت رنگ  از اهمیت خاصی برخوردار است و لازم است قبل از پایان کار نسخه نهایی یکبار کاملا بررسی و پارآف شود تا رنگ‌ها آنگونه که باید در جای خود قرار گرفته باشند، آنگاه زمان آن فرا می‌رسد تا چاپ نهایی را انجام دهیم.

3.    صرفه جویی در هزینه در چاپ دیجیتال

همانطور که گفتیم، برای چاپ دیجیتال زمان بسیار کمتری هدر خواهد رفت. این در حالی است که چاپ دیجیتال، به طور کلی برای چاپ مطالب با حجم کم مورد استفاده است. بنا بر این، سیستم چاپ دیجیتال می تواند به کمپانی های کوچک کمک کند تا با کمترین سرمایه گذری کارهای چاپی را به موقع انجام دهند.

تعدادی دیگر از مزایای چاپ دیجیتال

 • سرعت بالا
 • عدم محدویت در کمیت
 • سهولت کار با دستگاه
 • کیفیت بالا
 • طیف رنگ گسترده
 • چاپ در سایزهای گوناگون
 • امکان خرید دستگاه برای قشرهای مختلف با قیمت های گوناگون
 • ظرافت در چاپ طرح

معایب چاپ دیجیتال

 • توان چاپ کمتری بر روی متریال های مختلف دارد.
 • چاپ دیجیتال از رنگ های استاندارد استفاده می کند.
 • برای کارهای بزرگتر و تیراژ بالا هزینه بر است.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.با نظرات خود ما را در بهبود این بلاگ کمک کنید.

به صفحه اینستاگرام ما به آدرس https://www.instagram.com/zarinprint نیز سر بزنید و از اطلاعات این صفحه هم بهره مند شوید.